تاریخ ایل برچلو

مطالبی که در زیر می آید ترجمه ایست از بخشی از اطلاعات سایت فرش ایرانی که مربوط به قالی برچلو بوده است :

Persian Rugs: Guide to Borchelu Rugs and Carpets 

من از خیلی قبل مجذوب قالی های برچلو شده بودم, بخشی بخاطر اهمیت قوم نگاری آنها بود , ولی جدای از این من آنها را جذاب یافتم . من تردید دارم که آن منطقه خیلی دور از بازار باشد اما اغلب آنها بدرستی شناخته نشده اند .

من دیده ام که آن قالی های برچلو را به هر اسمی از قالی همدان , بیجار و غیره نامیده اند.  

بیاد می آورم عمو جیمی کشیشیان را که میگفت در این مملکت بیش از یک دوجین افراد وجود ندارد که بتوانند برای قالی ها تگ بنویسند و بقیه شان فقط میتوانند تگ را بخوانند .

هرگاه که من به تگ یک قالی نگاه میکنم , احساس گناه و سرزنش وجدان میکنم .

بالاخره با استفاده از کتاب پ آر جی فورد – بنام طراحی فرش مشرقی – من این قالی را بعنوان برچلو شناسایی کردم.

وقتی که من نام برچلو را می شنوم , به یک برچلوی قزاق فکر میکنم. اما مردمانی وجود دارند که برچلو نامیده میشوند برخی از آن افراد در کاکاسوس (کوههای کاکاسوس در شمال کشور آذربایجان و درست در خط مرزی آذربایجان و روسیه قرار دارند. دامنه های این کوهها از جنگل پوشیده شده اند، )بودند و بعضی نزدیک همدان زندگی می کنند . قالی های برچلو فرش با کیفیتی است که با پشم ضخیمی پوشیده است و با قالی فراقان (فراهان ؟) ساروق اشتراکات زیادی دارد.

فورد ذکر کرده است که برچلو ها اصالتاً مغول بودند و این مطلب حس کنجکاوی مرا برانگیخت که اگر آنها مغول هستند من بایستی بتوانم آنها را از زمان مغول ها که بخوبی مستند شده اند شناسایی وردیابی کنم ,و اینها مطالبی است که من یافته ام :

برچلوها برای قرن های زیادی در مناطق گرجستان , آذربایجان و ارمنستان با یکدیگر زندگی کرده اند. بعداً وقتی که آن مناطق بوسیله تزار روسیه تسخیر شد برچلوها به طرف جنوب مهاجرت کردند.

هنگامیکه برچلوها به سمت جنوب حرکت کردند , ارمنی ها بسمت شمال رفتند .

قالی های قرمز بافت برچلو که ما از آن نواحی میدانیم , در اصل قالی های ارمنی هستند و این نتیجه حرکت و جابجایی ارمنی ها به روستاهای برچلوها بود.

و اما درباره اصالت برچلوها :

در حوالی سال های  1179 میلادی ( 557 هجری شمسی ) مرد جوانی که در حال رشد بود , کینگیز قاهان (قنگیز خان) بود که بوسیله پسر رئیس قبیله آرلات یاری شد .

آن مرد جوان بورجو نام داشت , و بمرور  به یکی از رزمندگان بزرگ کینگیز قاهان (قنگیز خان) تبدیل گردید.

در رباعی 205 " یوان چا او پی شیح " که بعد ها در مورد زندگی کینگیز قاهان (قنگیز خان) ضبط شده است  , گفته : بگذارید بورجو برده هزار از دست راستی هایی که آلتایی را مانند یک بالش در آغوش گرفت حکومت کند . به بیانی دیگر قاهان یک .... مانند کلید اصلی داد .

من مطمئنا زبانشناس نیستم اما بورچلو را به بورجو لو یا مردمان وابسته به بورجو ترجمه کرده ام. واژه لو از بورچلو از یک ریشه منشاء میگیرند مانند اولوس مغولی که به معنای سرزمین , حیوانات و مردمان میباشد , که بوسیله ایل یا گروههای قبیله ای کنترل میشوند .

این مردمان بمرور بورچلو نامیده شدند یا مردمان بورجو . بعد از سالیان بورجولو به بورچلو تغییر یافت . بنابراین اگر فورد صحیح گفته باشد و من او را باور دارم که بورچلوها مغول هستند آنها بایستی از فرزندان و نسل بورجو از گروه ترکان و مغولان مشتق شده باشند .

ترجمه : محمد کمیجانی (جاویدراد )

نظریه صاحب وبلاگ (محمد کمیجانی) :

من البته نظرات نویسنده این مطلب را در بخش ارتباط برچلو ها به بورجو و مغول صحیح میدانم و حتی آن بخش که در مناطق گرجستان و آذربایجان و ارمنستان زندگی کرده اند را نیز قبول دارم و در تاریخ کمیجان نیز به همه این نکات اشاره کرده ام ولی آنچه را نویسنده محترم مطلب ناگفته گذاشته است این نکته است که مردمان برچلو که اصالت مغولی داشتند پس از هجوم مغول ها به ایران وارد شده ودر منطقه شمالغربی اراک ساکن شدند و سپس گروهی از آنان از مناطق مرکزی و کمیجان به مناطق شمالی کوچانده شده بودند و سپس در جریان حمله تزار روس آن مناطق را تخلیه کردند . اگرچه بنا به روایت محققین آذربایجان بسیاری از برچلو ها هنوز هم در همان مناطق بویژه در منطوقه بورچالی زندگی می کنند . 

در پایان از دوست عزیزم آقای قاسم عیسی آبادی سپاسگزارم که توجه مرا بار دیگر به سایت قالی های برچلو انداخت تا این مطالب را ترجمه کرده و باستحضار علاقمندان برسانم .

/ 0 نظر / 182 بازدید